Zabójczy wirus atakuje świat!
Zabójczy wirus atakuje świat!
Pierwsze objawy koronawirusa początkowo wcale nie muszą być podobne do objawów grypy. Naukowcy zaobserwowali przypadki, w których objawy wiązały się z układami: pokarmowym, nerwowym, a nawet narządem wzroku.
Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.Koronawirus - objawy, co to jest? Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.Lekarze ze szpitala w Wuhan odnotowali przynajmniej kilka nietypowych przypadków koronawirusa. Jako przykład objawu śmiertelnie niebezpiecznego wirusa światowe media podają historię 45-letniego pacjenta który do szpitala zgłosił się z powodu uciążliwej biegunki. Ostatecznie potwierdzono u niego koronawirusa.
Wśród innych „niestandardowych” objawów lekarze z Chin wymieniają też ból mięśni, zmęczenie, osłabienie apetytu, zapalenie spojówek i zaburzenia psychiczne.Zapalenie płuc, do którego może prowadzić koronawirus, to zakażenie dolnych dróg oddechowych, któremu towarzyszą: kaszel, duszność, gorączka i charakterystyczne zmiany obrazu radiologicznego płuc. Badaniem potwierdzającym podejrzenie zapalenia płuc jest RTG klatki piersiowej.
Koronawirus 2019-nCoV to nowy podtyp koronawirusów z rodziny SARS i MERS. Warto przypomnieć, że w latach 2002-2003 SARS zabił prawie 800 osób na całym świecie.
całym świecie.Koronawirus u ludziPo raz pierwszy koronawirusy rozpoznano u ludzi w latach 60. ubiegłego stulecia. Na początku XXI wieku koronawirus z gatunku SARS (z ang. severe acute respiratory syndrome) wywołał globalną epidemię zapalenia płuc. Dzięki sprawnej współpracy służb sanitarnych na całym świecie, epidemię udało się opanować w kilka miesięcy. W 2012 roku pojawiło się nowe śmiertelne zagrożenie związane z koronawirusami - bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS).Najnowsze doniesienia dotyczą nowego typu koronawirusa, opatrzonego symbolem 2019-nCoV. W chińskim Wuhan w prowincji Hubei nowy koronawirus wywołał zapalenie płuc u kilkuset osób. Są ofiary śmiertelne.
Pierwszy przypadek rozprzestrzenienia się nowego koronawirusa poza Chiny potwierdzono 13 stycznia 2020 r. w Tajlandii. Tajlandzkie Ministerstwo Zdrowia Publicznego (MoPH) poinformowało, że nowego koronawirusa rozpoznano u 61-letniej turystki z Wuhan. Kobieta przybyła do Tajlandii z pięcioosobową rodziną, w 16-osobowej grupie. Kilka dni później japońskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że koronawirusa wykryto u mężczyzny, który na początku stycznia odwiedził Wuhan. Przypadki zachorowania potwierdzono również w Korei Południowej i Australii.Aktualny bilans to kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i blisko 3 tys. zarażonych. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia potwierdziła, że nowy koronawirus przenosi się między ludźmi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) monitoruje sytuację. Komunikaty dotyczące zagrożenia epidemiologicznego śledzić można.